Sony Vaio PCG-81312M

Sony stilte med testens lekreste datamaskin, som til og med var ganske rask. Den falt imidlertid fullstendig igjennom, da vi begynte å bildebehandle.

  • 21.12.2011

For det første er skjermen markant mindre enn de øvrige. 16,0 tommer tilsvarer 36,4 cm i bredden, mens 17,6 tommer tilsvarer 38,2 cm. Dessuten er skjermen mørk. Lysstyrken kan justeres, men man skal ikke langt over normalinnstillingen før nyanser og høylysene i bilder forsvinner.

Verst er det at fargegjengivelsen har et massivt gulstikk som ikke kan justeres vekk. Det får spesielt hudtoner fra nettet og på video til å se bra ut, men skal man bildebehandle selv, er en løs skjerm uunnværlig.

Det samme gjelder en løs mus, da knappene på den innebygde er for stramme. Tastaturet er derimot lekkert, og det er bakgrunnsbelyst. Det er en stor fordel hvis man f.eks. skal bruke den i et svakt opplyst lokale.

På plussiden teller også at Sonys modell har en innebygd Blu-ray brenner, så man kan lage videoer i Full HD helt ferdige i én arbeidsøkt. Det er også en styrke at batteriholdbarheten er testens beste. En fordel med den lille skjermen er at Vaio-en er noen centimeter mindre og i snitt et halvt kilo lettere enn testens øvrige. Strømforsyningen er derimot stor og veier like mye som en murstein.

Konklusjon 76%

Les mer
Les HELE testen i Digital Foto nr. 3, som er i salg nå.
BESTILL DIGITAL FOTO



Gratis profil

Med en gratis brukerprofil får du det ukentlige nyhetsbrevet vårt og tilgang til utvalgt innhold.
Opprett en profil her

Konklusjon:

I mange sammenhenger vil den presentable Vaio-en gjøre det godt, men til bildebehandling er den ubrukelig, på grunn av skjermens kraftige, gule fargestikk.

Les mer om

Gratis nyhetsbrev

PDF articles tabblock

Nyeste

Bare for abonnenterBare for abonnenterSlik lager du jukse-makro

Video: Hvordan tar man gode nærbilder uten et ...

Sony-fristelser til lave priser

Nyhetene Alpha37 og NEX-F3 byr blant annet på ...
WestLicht Photographica Auction Leica O

Gammelt Leica setter verdensrekord i pris

Normalt er investering i kamerautstyr ikke den ...

Bare for abonnenterBare for abonnenterLytro Light Field

Det er litt av en revolusjon vi har mellom ...

Bare for brukereBare for brukereDe skapte fotohistorie

Når vi trykker på utløserknappen og like etter ...

Mest populære
Metz 44 AF-1 blitz

Vinn en ekstern blits

Det er premier til alle fotografer bak de ...

Nikon D3100

Forgjengeren var Europas bestselgende ...

Bare for brukereBare for brukerePerfekte svart-hvite bilder

Digital Foto 16/2010: Ved å konvertere bilder ...

Grønlandsreisen er utsolgt - Ny tur planlagt

I det nye nummeret av DIGITAL FOTO presenterer ...
Digital Foto 16/2010

Digital Foto 16/2010

14 vidvinkelobjektiver i stortest, Bli med på ...

Bilder uten farger er en klassisk disiplin, og ...

Den neste versjonen av verdens beste ...

Få oversikt over værsituasjonen før du går ut, ...

Unik fotoskole på DVD

De to prisbelønte naturfotografene Morten ...

Gratis fotoalbum

Nu kan du lage din egen fotohjemmeside med ...

Å fange de store viddene er blant de mest ...

DIGITAL FOTO | Copyright © 2010| Bonnier Publications International AS | Juridisk informasjon | Kontakt oss