Olympus E-PM1

Her er den flotteste modellen i PEN-serien, og prisen er helt riktig. Med E-PM1 har Olympus perfeksjonert systemkameraet, som de var med på å finne opp, og bare ett svakt punkt gjenstår.

  • 13.01.2012

Etter en fototur ble det raskt klart at Olympus' nye systemkamera E-PM1 leverer svært gode bilder tatt i betraktning at det bare koster snaue 4300 kroner. Eksponering og fargegjengivelse er svært sikker, og fargene kan tilpasses brukeren. Vi hadde hatt all slags vær, fra sol til overskyet med småregn. Innendørs håndterer kameraet blandingslys fint. Objektivet, som er en ny og lettere versjon av Olympus' opprinnelige sammenklappbare modell på 14-42 mm, er ikke bare skarp og kontrastrik, men fokuserer også betydelig raskere enn forgjengeren.

Detaljgjengivelsen er god, med tanke på kameraets forholdsvis beskjedne oppløsning, og korn er under flott kontroll ved høy ISO. Man kan uten problemer bruke ISO 1600. ISO 3200 og 6400 er også brukbare, men i praksis er ISO 12 800 faktisk ubrukelig på grunn av støy.

Til gjengjeld er den innebygde blitsen kameraets eneste alvorlige svake punkt. Den følger med i løsvekt og må dyttes på plass i kameraet før den kan brukes. Både på blits og kamera sitter det små deksler som er dømt til å bli borte. Vi lot dem derfor ligge igjen på hotellet.

Konklusjon 85%

Les mer
Les HELE testen i Digital Foto nr. 3, som er i salg nå.
BESTILL DIGITAL FOTO



Gratis profil

Med en gratis brukerprofil får du det ukentlige nyhetsbrevet vårt og tilgang til utvalgt innhold.
Opprett en profil her

Konklusjon

Olympus utnytter systemkameraets potensiale godt med E-PM1. Det er et elegant og kompakt kamera, som til og med tar glimrende bilder til en svært rimelig pris. Alt i alt er modellen en fornøyelse å bruke, men den avtagbare blitsen er vanskelig å jobbe med. Vi savner også en elektronisk søker, og ergonomien svikter litt.

Gratis nyhetsbrev

PDF articles tabblock

Nyeste

Bare for abonnenterBare for abonnenterSlik lager du jukse-makro

Video: Hvordan tar man gode nærbilder uten et ...

Sony-fristelser til lave priser

Nyhetene Alpha37 og NEX-F3 byr blant annet på ...
WestLicht Photographica Auction Leica O

Gammelt Leica setter verdensrekord i pris

Normalt er investering i kamerautstyr ikke den ...

Bare for abonnenterBare for abonnenterLytro Light Field

Det er litt av en revolusjon vi har mellom ...

Bare for brukereBare for brukereDe skapte fotohistorie

Når vi trykker på utløserknappen og like etter ...

Mest populære
Metz 44 AF-1 blitz

Vinn en ekstern blits

Det er premier til alle fotografer bak de ...

Nikon D3100

Forgjengeren var Europas bestselgende ...

Bare for brukereBare for brukerePerfekte svart-hvite bilder

Digital Foto 16/2010: Ved å konvertere bilder ...

Grønlandsreisen er utsolgt - Ny tur planlagt

I det nye nummeret av DIGITAL FOTO presenterer ...
Digital Foto 16/2010

Digital Foto 16/2010

14 vidvinkelobjektiver i stortest, Bli med på ...

Bilder uten farger er en klassisk disiplin, og ...

Den neste versjonen av verdens beste ...

Få oversikt over værsituasjonen før du går ut, ...

Unik fotoskole på DVD

De to prisbelønte naturfotografene Morten ...

Gratis fotoalbum

Nu kan du lage din egen fotohjemmeside med ...

Å fange de store viddene er blant de mest ...

DIGITAL FOTO | Copyright © 2010| Bonnier Publications International AS | Juridisk informasjon | Kontakt oss