Den ettertraktede britiske prisen for undervannsfotografer, Underwater Photography of the Year, er blitt utdelt siden 1965.
Siden da har konkurransen er vokst eksplosivt, og i dag deles det ut priser i til sammen ti kategorier under Underwater Photography of the Year.
Det betyr at man som undervannsfotograf kan stille opp på flere forskjellige budsjetter og i blandede kategorier. Det er f.eks. en hel kategori for kompaktkameraer, og siden konkurransen er britisk, er det også tre kategorier der bildet må være tatt i britisk farvann.
Fransk vinner fanger dansende blekksprut
Franske Gabriel Barathieu tok totalseieren som Underwater Photographer of the Year 2017.
Det gjorde han med bildet ”Dancing Octopus”, som ble tatt i lagunen rett utenfor den franske øya Mayotte i det Indiske hav, der den franske fotografen bor.
Her kan du se et utvalg av vinnerbildene, og i videoen under kan du se prisutdelingen i sin fulle lengde.
Se alle vinnerbildene fra Underwater Photographer of the Year 2017 her.
Opplever du at noe av innholdet vårt er blokkert kan det skyldes innstillingene for cookies.

Du trodde kanskje at kompaktkameraet med tiden hadde tapt slaget ute i butikkene, men under vann kan de fint holde følge.
Årets vinner i kompakt-kategorien er svenske Jenny Strömvoll, som vanligvis har sin base i Mozambique. Hun brukte et Canon PowerShot S95 fra 2010 for å ta dette bildet.

I portrett-kategorien gikk seieren til ungarske Lorincz Ferenc, som egentlig var ute for å fotografere en hel flokk av de såkalte Batfishes.
Det ble vanskelige arbeidsforhold, så i stedet prøvde ungareren seg med en annen taktikk. Det resulterte i dette bildet, hvor øyekontakten er knivskarp.