I dag trenger man ikke montere et stjernefilter på objektivet for å få denne effekten. Det er nemlig lett å få til den samme stjerneeffekten med noen enkle triks i Photoshop. Akkurat som med de ekte filtrene kan man også i bildebehandlingen velge om stjernene skal ha fire, seks eller flere tagger. I dette kurset nøyer vi oss med fire, men hvis du vil ha stjerner med flere tagger, så lager du bare flere lag og justerer vinkelen på strålene.
Denne effekten krever at det er noen markante høylys i bildet, som man kan jobbe med. Kvelds- og nattbilder er derfor opplagte motiver hvis det er gatelys eller andre lyskilder som lyser opp i mørket. Konsertbilder er også velegnet, for de kraftige scenelysene kaster et sterkt lys. Tilpass hvor kraftig effekten skal være i det enkelte bildet, slik at effekten ikke blir for overdrevet.
Verktøy:
- Nivåer
- Penselverktøy
- Bevegelsesuskarphet
- Slå sammen lag
- Slå sammen alle lag

1
Åpne bildet ved å gå til Filer 1 og Åpne…. Trykk Ctrl + J for å lage en kopi av laget. Dobbeltklikk på navnet på laget, og gi det f.eks. navnet Lights 2. Velg deretter Bilde 3, Justeringer og Nivåer…. I dialogboksen trekker du nå den midterste trekanten helt til høyre 4. Nå er bare høylysene synlige i bildet. Klikk på OK 5.

2
Velg Penselverktøy og en hard pensel. Sett størrelsen til rundt 124 1. Pass på at forgrundsfargen er svart 2 ved å taste X og D. Mal bort lysende områder som ikke direkte er lyskilder, f.eks. gjenskinn og reflekser i vannoverflaten 3. Trykk Ctrl + J. Sett blandingstilstanden til Raster 4.

3
Velg Filter 1, Gjør uskarpt og Bevegelsesuskarphet…. I boksen sett Vinkel til 45 2 og Avstand 3 til 700. Klikk OK 4. Trykk Alt + Ctrl + F. Klikk på OK 4 igjen. Tast Shift + Ctrl + L for å gjøre stripene tydelige.

4
Nå skal vi skape den andre retningen til strålene. Markér derfor laget Lights 1, og trykk Ctrl + J. Sett lagets blandingstilstand til Raster 2. Velg igjen Filter 3, Gjør uskarpt og Bevegelsesuskarphet…. I dialogboksen setter du nå Vinkel til -45 4 og Avstand 5 til 700. Klikk på OK 6.

5
Trykk Alt + Ctrl + F. Klikk på OK. Trykk deretter Shift + Ctrl + L for å gjøre også disse stripene tydelige. Markér så laget Lights kopi 1. Velg Lag 2 og Slå sammen lag. Klikk bort øyet fra laget Lights 3.

6
Velg Bilde 1, Justeringer og Nivåer…. I boksen trekker du den midterste trekanten 2 mot høyre for å gjøre strålene mindre tydelige. Her passer det med verdien 0,70. Klikk på OK 3. Hvis du vil ha en kraftigere effekt, trykker du Ctrl + J. Når du er fornøyd, velger du Lag 4 og Slå sammen alle lag. Klikk på OK 5 boksen.