Med de to nye objektivene FE 16–35 mm F2.8 GM og FE 12–24 mm F4.0 G utvider Sony brennviddeområdet til sine speilløse fullformatkameraer i Alpha a7- og Alpha a9-seriene, så nå kan du få objektiver som dekker fra 12 til 800 mm, hvis man bruker telekonverter.
Det nye FE 16–35 mm F2.8 GM-objektivet er en del av Sonys G Master-serie, som står for høy detaljgrad og flott bakgrunnssløring. Objektivet har da også en nesten sirkelrund blender med hele 11 blenderlameller.
Objektivet er tettet mot støv og fukt og har to DDSSM-fokusmotorer. De skal gi rask og lydsvak autofokus. Objektivet kommer ut i august, og prisen vil ligge på rundt 26 500 kroner.
Sonys råeste vidvinkel
Det andre nye objektivet, FE 12–24 mm F4.0 G, senker minste brennvidde på Sonys fullformatkameraer til på 12 mm.
Fire asfæriske linser skal gi skarphet helt ut i hjørnene, og spesielle linser og overfladetehandlinger minimerer kromatisk aberrasjon, som ellers gir fargede skygger i kontrastfulle overganger.
FE 12–24 mm F4.0 G er også tettet og har en DDSSM-fokusmotor. Objektivet er forventet i butikkene i juli til en pris på rundt 19 500 kroner.