Den nye toppmodellen fra Apple har et trippelkamera med ultravidvinkel, vidvinkel og tele. Lysstyrken på vidvinkelen er nå på F1.6, og bildebrikken har blitt større. Til sammen skal dette gi 87 prosent mer lys enn tidligere, og telefonen klarer seg flott i mørket. I nattmodus får du skarpe og flott belyste bilder i situasjoner der du ellers er vant til at bildene dine blir mørke eller uskarpe. Dessverre opplevde vi ofte grønne refleksflekker fra objektivet når vi fotograferte med vidvinkel om kvelden. Kameraet er likevel det beste i en telefon vi har prøvd i svakt lys. I dagslys er bildene fremragende og med litt bedre lys enn iPhone 11 Pro.
Autofokuseringen er rask – også i svakt lys, hvor den får hjelp av den nye LiDAR-skanneren, som registrerer avstander.
Ultravidvinkelkameraet kan nå brukes i nattmodus, noe som gir bedre lys, men eksponeringen er lang, så bildene blir lett litt uskarpe.
Apple er på vei med raw-støtte som kan bruke noen av de smarte funksjonene som bruker datakraft og for eksempel setter sammen flere bilder til ett, men dette var ikke klart da vi testet.
PRIS
17 890 kr