OM SYSTEM OM-1 Mark II

Lav oppløsning i hurtigfilen.

Søkeren er stor og detaljert med sine 5,76 megapiksler.

Innledning

Det går virkelig unna med flaggskipet fra OM SYSTEM. Kameraet kan ta opptil 120 bilder per sekund med fokuslås og uten blackout mellom bildene. Vi klarte å ta 211 raw- + jpeg-bilder før bufferen var full og hastigheten sank. Hvis du vil bruke kontinuerlig autofokus, kan du ta 50 bilder per sekund.

Det er mange hastighetsinnstillinger å velge mellom, men ikonene er ulogiske. For eksempel indikerer et hjerte at du bruker elektronisk lukker. Til gjengjeld finnes det gode alternativer i menyen der du kan tilpasse antall bilder per sekund. Med Pro Capture-innstillingen tar kameraet bilder så fort utløserknappen trykkes halvveis ned, og opptil 99 av dem lagres når du trykker helt ned. Det betyr at du kan fange opp situasjonen rett før du ellers ville ha tatt bildet, noe som kan være praktisk til raske motiver.

Kameraets bildestabilisering er på hele 8,5 trinn. Vi fikk skarpe bilder på ½ sekund ved 40 mm, noe som tilsvarer 80 mm på grunn av Micro Four Thirds-kameraets 2x brennviddeforlengelse.

Fortsettelse

Autofokus kan settes til å registrere fly, tog, biler, motorsykler, dyr og fugler samt mennesker. Autofokus fungerer generelt bra, og festet seg på fugler, tog og dyr. Ansikter måtte imidlertid være ganske nært før de ble oppdaget, og autofokus rotet litt i innendørsbelysning, der vi opplevde at det av og ikke traff på fokus.

Four Thirds-bildebrikken er stablet, og dermed kunne vi trygt fotografere med elektronisk lukker uten å risikere forvrengning ved raske bevegelser. Oppløsningen på 20,2 megapiksler er ikke imponerende, men detaljnivået er bra. Highres Shot-funksjonen gjør det mulig å kombinere flere bilder til et på 80,6 megapiklsler med kameraet på stativ. Det fungerer bra og gir mange detaljer. Du kan også ta håndholdte bilder med Highres Shot, der oppløsningen er 49,9 megapiksler. Her mangler imidlertid bildene den siste skarpheten.

PRIS

27 990 kr

3 kjappe om OM SYSTEM OM-1 Mark II

Kameraet er tettet med IP53-klassifisering, noe som betyr at det tåler støv og vannsprut rett på kameraet.

Det har to kortplasser til SD-kort. Dessverre kan du ikke bruke de raske CFexpress-kortene.

En spesiell egenskap er at OM-1 Mark II har en god gradientfilterfunksjon, så du kan gjøre en lys himmel mørkere. På skjermen velger du hvor overgangen skal være.

Dette syntes vi etter…

5 minutter: Designen og knappene er helt like forgjengeren.

2 timer: Kameraet støyer litt når det er slått på.

5 dager: God meny med mange muligheter.

DOMMEN

+

Kameraet ligger veldig godt i hendene.

Mange gode innstillingsmuligheter.

Farten er av toppklasse.

-

Tar ikke CFexpress-kort.

Bildebrikke med lav oppløsning.

KARAKTER

Spesifikasjoner

Testbilder