Bondhusvatnet og Bondhusbreen
Norsk vinner
Dommerpanelet i årets Sony World Photography Awards har gått gjennom over 170 000 bilder, og nå er de nasjonale vinnerne kåret.
Hans Kristian Strand er Norges beste fotograf under Sony World Photography Awards 2022.
Han var også god i 2021, da han ble shortlistet i den åpne landskapskategorien.
Det er rett og slett imponerende at han gjør det så bra to år på rad! Han tok dette unike landskapsbildet på en fototur til Bondhusvatnet og Bondhusbreen.
Fotografen forteller selv om sin begeistring for nettopp dette stedet: – Jeg elsker dette fredelige stedet. Vi i Digital FOTO er enige og liker spesielt godt det duse lyset som fotografen har lykkes å fange med kameraet sitt.
> Les også: Red Bull har kåret årets beste actionbilder

Portrettbilde av Sussi Charlotte Alminde
Dansk vinner
Fotograf Sussi Charlotte Alminde står bak Danmarks beste bidrag til årets Sony World Photography Awards 2022.
Det gjorde hun også i 2021, da hun vant i National-kategorien.
Det er rett og slett imponerende at hun vinner for andre året på rad!

Frozen Rock
Finsk vinner
Damon Beckford fra Finland vant med dette bildet av en bunnfryst stein i forgrunnen og en flott stjernehimmel i bakgrunnen.
Her forteller han selv om hvordan han fikk bildet i boks:
– I januar 2021 falt temperaturen til 25 kuldegrader på sørkysten av Finland. Jeg dro til Emäsalo i byen Porvoo for å fange tilfrysningen av Østersjøen. Når havet begynner å fryse, skaper det vakre isskulpturer på klippene, og noen få dager senere var hele havet fryst. Bildet er tatt om natten med en lang lukkertid.
> Les også: Fantastisk soloppgang over Kappadokia: Verdens beste landskapsbilder 2021 er kåret

Svensk vinner
Dette bildet uten noen offisiell tittel er Sveriges beste bidrag til årets Sony World Photography Awards.
Bildet er tatt ved innsjøen Vänern i Sverige, og fotografen sier ikke noe om hvordan bildet er tatt.
Vi må imidlertid gå ut fra at bildet er tatt fra høyere luftlag i enten et fly, helikopter eller med en kameradrone.
Men det kan også hende at motivet er nærmere enn som så – og at det er tatt i vannkanten til innsjøen.

Born of Fire
Ser vi nærmere på noen av vinnerbildene fra andre steder i verden enn bare Norden, er konkurransen hard.
Slovakisk vinner
Filip Hrebenda tok dette voldsomme og utrolig flotte bildet på Island, og her forteller han om hvordan bildet ble til:
– Dette bildet kommer fra bildeserien «Born of Fire». Det var det første bildet jeg tok på ekspedisjonen til det vulkanske området Fagradalsfjall sørvest på Island. Vulkaner er en sjelden mulighet til å observere den fullstendige transformasjonen av et landskap. Steder som for kort tid siden var daler og enger, blir til kratere og lavamarker. Det var en imponerende opplevelse.

A City Among the Clouds
Sørkoreansk vinner
Dette bildet er fra Bukhansan-fjellet i Seoul i Sør-Korea. Mange klatrer opp på fjellet for å se soloppgangen, men det er et sjeldent syn å se byen dekket av skyer når solen står opp.
> Les også: Fire veier til annerledes bilder av landskap

Milky Way in Salzkammergut
Østerriksk vinner
Fotograf Sonja Ivancsics planla dette bildet i rundt ett år, og den kvelden i juni 2021 var forholdene rett og slett perfekte.
Innsjøen Gosauseen i Salzkammergut gjenspeiler de omkringliggende fjellene vakkert, og da særlig fjellet Dachstein med sin isbre.
Bildet er satt sammen av to bilder. Ett er tatt i blåtimen, og ett er tatt rundt midnatt.
